67th National Filmfare Award,

67वें नेशनल फ़िल्मफ़ेयर अवार्ड जानिए किसे मिला कौन सा अवार्ड ,जानने के लिए पढ़े पूरी खबर

Entertainment National

फिल्मफेयर अवार्ड (पंजाब 365 न्यूज़ ) : 67 वें राष्ट्रीय फिल्म पुरस्कारों की घोषणा सोमवार, 22 मार्च को दिल्ली के नेशनल मीडिया सेंटर में की गई। यह पुरस्कार शुरू में पिछले साल मई में आयोजित किए जाने वाले थे, लेकिन कोरोनावायरस महामारी के कारण अनिश्चित काल के लिए विलंबित हो गए। पुरस्कारों की घोषणा फिल्म उत्सव निदेशालय द्वारा की जाती है, जो एक संगठन है जो सूचना और प्रसारण मंत्रालय के अंतर्गत आता है। बता दें कि इस बार इसमें 2019 में आई फिल्मों के आर्टिस्ट को सम्मानित किया गया है. यह अवॉर्ड बीते साल मई में होने थे मगर कोरोना वायरस के चलते इस सेरेमनी में देर हो गई. ऐसे में इस बार ये अवॉर्ड प्रेस कांफ्रेंस के जरिए बताएं गए हैं. नेशनल मीडिया सेंटर में केंद्रीय सूचना एवं प्रसारण मंत्री प्रकाश जावड़ेकर (Prakash Javadekar) इसकी घोषणा की है
67 वें राष्ट्रीय फिल्म पुरस्कारों में सम्मानित होने वाले अभिनेताओं में कंगना रनौत, मनोज बाजपेयी और धनुष शामिल हैं। स्वर्गीय सुशांत सिंह राजपूत-स्टारर छिछोरे को भी पुरस्कार देकर सम्मानित किया गया।

Most Film-Friendly State

सिक्किम

Best Feature Film: Marakkar: Lion of the Arabian Sea (Malayalam)

Best Actor (shared): Manoj Bajpayee for Bhonsle (Hindi), and Dhanush for Asuran (Tamil)

Best Actress: Kangana Ranaut for Panga (Hindi) and Manikarnika: The Queen of Jhansi (Hindi)

Best Supporting Actress: Pallavi Joshi for The Tashkent Files (Hindi)

Best Supporting Actor: Vijay Sethupathi for Super Deluxe (Tamil)

Best Director: Sanjay Puran Singh Chauhan for Bahattar Hoorain (Hindi)

Best Debut Film of a Director: Mathukutty Xavier for Helen (Malayalam)

Best Child Artist: Naga Vishal for KD (Tamil)

Best Action Direction: Avane Srimannarayana (Kannada), Vikram Mor

Best Choreography: Maharishi (Telugu), Raju Sundaram

Best Special Effects: Marakkar: Lion of the Arabian Sea (Malayalam), Siddharth Priyadarshan

Special Jury Award: Oththa Seruppu Size 7 (Tamil), Radhakrishnan Parthiban

Best Lyrics: Prabha Varma for Kolaambi (Malayalam)

Best Music Direction: D. Imman for Viswasam (Tamil)

Best Background Music: Prabuddha Banerjee for Jyeshthoputro (Bengali)

Best Make-up Artist: Ranjith for Helen (Malayalam)

Best Costumes: Sujith Sudhakaran and V. Sai for Marakkar: Lion of the Arabian Sea (Malayalam)

Best Production Design: Anandi Gopal (Marathi), Sunil Nigwekar and Nilesh Wagh

Best Audiography (Location Sound Recordist): Iewduh (Khasi), Debajit Gayan

Best Audiography (Re-recordist of final mixed track): Oththa Seruppu Size 7 (Tamil), Resul Pookutty

Best Screenplay (Original): Jyeshthoputro (Bengali), Kaushik Ganguly

Best Screenplay (Adapted): Gumnaami (Bengali), Srijit Mukherji

Best Screenplay (Dialogue Writer): The Tashkent Files (Hindi), Vivek Ranjan Agnihotri

Best Cinematography: Jallikattu (Malayalam), Gireesh Gangadharan

Best Editing: Jersey (Telugu), Navin नूलीBest Children’s Film: Kastoori (Hindi)

Best Film on Environment Conservation: Water Burial (Monpa)

Best Film on Social Issues: Anandi Gopal (Marathi)

Best Film on National Integration: Tajmahal (Marathi)

Best Popular Film Providing Wholesome Entertainment: Maharishi (Telugu)

Best Female Playback Singer: Savani Ravindra for Bardo (Marathi)

Best Male Playback Singer: B Praak for Kesari (Hindi)
Best Films in Each Language:

Best Hindi Film: Chhichhore

Best Telugu Film: Jersey

Best Malayalam Film: Kalla Nottam

Best Tamil Film: Asuran

Best Paniya Film: Kenjira

Best Mishing Film: Anu Ruwad

Best Khasi Film: Iewduh

Best Chattisgarhi Film: Bhulan the Maze

Best Haryanvi Film: Chhoriyan Chhoron Se Kam Nahi Hoti

Best Tulu Film: Pingara

Best Punjabi Film: Rab Da Radio 2

Best Odia Film: Kalira Atita and Sala Budhar Badla (shared)

Best Manipuri Film: Eigi Kona

सर्वश्रेष्ठ मराठी फिल्म – बार्डो

Best Konkani Film: Kaajro

Best Kannada Film: Akshi

Best Bengali Film: Gumnaami

Best Assamese Film: Ronuwa – Who Never Surrender

Special Mentions: Biriyani (Malayalam), Jonaki Porua (Assamese), Lata Bhagwan Kare (Marathi) and Picasso (Marathi)


Non-Feature Film Awards

Best Voice-over/ Narration: Sir David Attenborough forWild Karnataka (English)

Best Music Direction: Bishakhjyoti for Kranti Darshi Guruji – Ahead of Times (Hindi)

Best Editing: Arjun Gourisaria for Shut Up Sona (Hindi/ English)

Best Audiography: Radha (Musical), Allwin Rego and Sanjay Maurya

Best On-Location Sound Recordist: Rahas (Hindi), Saptarshi Sarkar

Best Cinematography: Savita Singh for Sonsi (Hindi)

Best Direction: Sudhanshu Saria for Knock Knock Knock (English/ Bengali)

Best Film on Family Values: Oru Paathira Swapnam Pole (Malayalam)

Best Short Fiction Film: Custody (Hindi/ English)

Special Jury Award: Small Scale Societies (English)

Best Animation Film: Radha (Musical)

Best Investigative Film: Jakkal (Marathi)

Best Exploration Film: Wild Karnataka (English)

Best Educational Film: Apples and Oranges (English)

Best Film on Social Issues: Holy Rights (Hindi) and Ladli (Hindi)

Best Environment Film: The Stork Saviours (Hindi)

Best Promotional Film: The Shower (Hindi)

Best Arts and Culture Film: Shrikshetra-Ru-Sahijata (Odia)

Best Biographical Film: Elephants Do Remember (English)

Best Ethnographic Film: Charan-Atva The Essence of Being a Nomad (Gujarati)

Best Debut Non-Feature Film of a Director: Raj Pritam More for Khisa (Marathi)

Best Non-Feature Film: An Engineered Dream (Hindi)
Other Awards

Most Film Friendly State: Sikkim

Best Book on Cinema: A Gandhian Affair: India’s Curious Portrayal of Love in Cinema, by Sanjay Suri

Best Film Critic: Sohini Chattopadhyay

Total Page Visits: 169 - Today Page Visits: 2

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *